Video-endoskopik Burun Estetiği Ameliyatı – Rinoplasti

Video-endoskopik burun estetiği:
Burun estetiğinde uygulanan video-endoskopik teknikte, burun içi kesilerden iç yapılara ulaşılıp, burun kökü, burun kemeri, burun yan duvarları, burun içi nefes yolları ve burun ucu düzeltilir ve estetiği sağlanır. Genel anestezi altında 2.5-3 saatte yapılan bu ameliyatta burun hava yollarında septum deformasyonu varsa düzeltilir, Burun 1/3 üst yapısı (kemikten oluşmaktadır) ‘Yakup Avşar’ tasarımlı mikromotor başlıkları ile video-endoskopi altında 15 kat büyüterek şekillendirilir ve kalite kontrolu sağlanır. Burun kökü (alınla birleştiği nokta) kabaık veya geniş ise düzeltilir, burun yan duvarlar geniş veya yamuk ise daraltılıp simetrik yapılır, Ardından kıkırdaktan oluşan 2/3 alt burun yapısı (burun ucu üstü ve burun ucu) şekillendirilip , estetiği sağlanır. Ameliyat sonunda video-endoskopi destekli burun içi orta duvar dikişi yapılır ve tampon konmasına gerek kalmaz. Burun üstüne küçük bir atel uygulaması ardından ameliyat tamamlanmış olur. Ameliyat sonrasında ağrı-sızı pek yaşanmaz. Bu ameliyatta kesiler burun içinde saklı kalır ve burun içi dikişler kendiliğinden emilir. Ameliyat sonrası, 8-12 saat soğuk maske uygulanmasında fayda var. Gözaltında morluklar oluşmayabilir veya hafif moluklar gözükebilir ve bu kişinin yapısından etkilenmektedir. Burun çevresi ve yüz bölgesinde 3-4 gün süren bir şişlik söz konusu olur ve bu şişliğin %80-%90 ı birinci haftanın sonunda geçmiş olur. Atel 1 haftanın sonunda çıkarılır ve bandaj uygulaması tamamlanmış olur. Ameliyattan 1 hafta sonra masa başı işe dönülebilir veya uçağa binilebilir. Ameliyattan 2 hafta sonra biraz daha ağır işler veya hafif spor yapılabilir. Ağır işler veya ağır sporlardan 1 ay uzak kalınması gerekir. Güneşten 2-3 ay korunmak gerekir.

avsar 3d mask rinoplasti
Burun Estetiği Operasyonu (Rinoplasti) Nedir?

Rinoplasti,estetik amaçlı olarak burun şeklinin düzeltilmesi için yapılan operasyondur.
Burun Estetiği Ameliyat Yaşı

Burun estetiği operasyonu yaptırmak için hem anatominin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı ortalama 18 yaş alt sınırdır.
Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Görüşme

Rinoplasti ameliyatı öncesi görüşmede;nefes alma durumunu ve burun iç yapılarını değerlendirmek için endoskopik muayene yapılır.Hastanın burun fotografları çekilip bilgisayar üzerinde ameliyat sonrası oluşacak muhtemel şekil görülür.

Anestezi türü ve burun estetiği ameliyat süresi, Ameliyat genel anestezi altında yapılır,ortalama 2 saat sürer. İyileşme süreci, Ameliyat sonrası fazla ağrı olmaz, ilk gün yüze soğuk uygulama ve basit ağrı kesici ilaçlar hastayı rahatlatır.Hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün eve döner. Ameliyattan 2-3 gün sonra en fazla olmak üzere hafif bir ödem (şişlik) ve morluk oluşabilir ki,bu da sonraki günlerde hızla geriler. Burun estetiği ameliyatından ortalama 5.-7. gün sonra burun üzerindeki plastik atel ve bantlar çıkarılır.

Ameliyattan yaklaşık 5-7 gün sonra normal hayata geri döner,yolculuk yapabilir ve işinize başlayabilirsiniz. 10-15.günlerde yürüyüş şeklinde sizi fazla yormayacak aktiviteler yapmanızda fayda vardır.Ancak,tempolu egzersiz ve yüzmeye başlama zamanı ameliyat sonrası 3.ya da 4.hafta olmalıdır. Gözlük kullanımı ortalama 1.ayda hafif çerçeveli bir gözlükle başlanabilir.(Lens kullanan hastalar,ameliyat sonrası 2-3.gün lenslerini kullanmaya başlayabiliyorlar.) Burnunuza travma alabileceğiniz sporlara ve dalmaya 2.aydan önce başlamamalısınız. Burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 3-6 ay olacaktır.

vlcsnap-2014-12-19-20h14m27s33

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatlarında Başarı

Kişiye bağlı değiştirilemez etkenler olarak; kişinin yaşı,anatomik yapısı ve yara iyileşmesine vucudun verdiği reaksiyon başarıyı olumlu ya da olumsuz yönde etkiler.Burun cildinin ince olması,burun kıkırdak yapısının kalın olması,burun büyüklüğü yüzüyle fazla orantısız olmaması ve tüm yüz hatları orantılı olan kişilerde başarı oranı artarken,burun cildinin yağlı ve kalın olduğu,burun kıkırdaklarının ince olduğu,yüze göre çok büyük ya da çok küçük bir burun ve yüzün totalindeki orantısızlık ya da asimetri başarı şansını azaltabir.Kişiye bağlı olarak;daha önce operasyon ya da travma geçirmiş olmak,iyileşme döneminde gerekli özeni göstermemiş olmakta başarı şansını etkileyebilir. Kişinin yüzü ile orantılı büyüklükte,simetrisi tam,bakıldığı zaman güzel gözüken ancak ameliyat yapılmış olduğu fark edilmeyecek kadar doğal duran ve nefes alma problemi olmayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir.