Yüz Germe

Yüz germe estetiği hakkında bilgiler yer almaktadır.

 

Video-endoskopik yüz germe:

Yüz germe ameliyatında yüzü 1/3 üst, orta ve alt bölgelerine ayıran yaklaşıma göre, yüzün 1/3 üst kısmı alın, kaşlar, şakaklar, üst göz kapakları ve yanağın tepesinden oluşur ve kaldırılıp, gerilip, video-endoskopi yardımı ile asılır; Yüzün 1/3 orta kısmı yanaklardan oluşur ve klasik yüz germe ile gerilir: Yüzün 1/3 alt bölgesi çene hattından, boyun bölgesinden ve hatta göğüs üst dekoltesinden oluşur ve video-endoskopi altından gerilmesi sağlanır. Genel anestezi uygulaması altında yapılan 3-4 saatlik bu ameliyatta alın-şakak saçlı deriden 3 ile 8 adet 1.5 cm kesi yapılarak video-endoskopinin mikro kemerası yardımı ile 15 kat büyütülerek alın, kaş köşesi, şakak bölgesi ve yanak tepesinin sarkan yüzey dokusu altı görüntülenir, kaldırılır, yukarı taşınır ve fikse edilir. Yanak ve boyun kulak kenarında saklanan kesiden gerdirilir, ayrıca göz kapağı fazlalıklar varsa alınır ve yağ enjeksiyonu desteği gerekirse sağlanır. Ameliyat sonrası ağrı, sızı pek olmaz, gerginlik hissi olur, bölgede 4-5 günlük bir şiş hafiften yaşanabilir. Işlemin etkisi ömür boyu sürer. Yüz kenarında geçici uyuşukluk söz konusu olabilir ve kısa bir sürede kaybolur. Saklı dikişler kendiliğinden emilir. Kişi 7 gün sonra işe dönebilir. Işlemden 4 gün sonar duş alınabilir, saç boyası 1 ay sonar yapılabilir. Spor aktivitesi 2 hafta sonra başlanabilir. Güneşten korunma 2-3 ay süreyle gereklidir.

 

Klasik Yüz Germe Estetiği

Yüzümüzde stres, yer çekimi, sigara ve güneşin olumsuz etkileri yaş ilerledikçe sarkma ve kırışıklık ile ortaya çıkar, ayrıca yüz kemikleri incelir, hacim kaybeder; Kaslar zayıflar, gevşer ve yer çekiminin etkisine yenik düşerek sarkmaya başlar; Yağ dokusu zayıflar, azalır ve incelir ve bu yüzden üzerindeki deri bollaşır, buruşur, elastikiyetini yitirerek tüm yumuşak dokular ile birlikte sarkma yapar.

Bu mekanizma ile yüzdeki statik çizgiler ortaya çıkar. Diğer taraftan mimik kaslarının yıllarca çalışıp üzerindeki deri kıvrımların belirginleşmesi ile dinamik çizgiler de ortaya çıkar. Yüz germe işlemi, ilerleyen yaşın bu tür etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik yapılan face lift işlemidir. Yüz germe işlemi ile birlikte göz kapaklarının gerilmesi, çene altına liposuction, yağ ve doku injeksiyonu ve Nd-Yag lazer ile uygulamalaı yapılabilir. Yüz, anatomik olarak üç farklı bölgeye ayrılır. Üst yüz, şakak bölgesi, alın ve kaşları içerir, bu bölgeye uygulanan girişim üst yüz germe işlemidir. Orta yüz, yanak ve üst dudak bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim orta yüz germe işlemidir. Alt yüz, çene altı ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim alt yüz ya da boyun germe işlemidir. Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulanabilir.

Üst yüz germe, kaşları kaldırmaya, alın ve şakak bölgesini germeye yönelik olarak yapılır. Klasik ameliyat tekniği ile saçlı bölgeden her iki kulak kepçesinin arasındaki mesafe kesilir, alın derisi sıyrılarak gerdirilir. Bu teknikte ameliyat izi saçların içinde uzun bir çizgi olarak saklı kalır. Cilt bolluğu olmayan vakalarda endoskopik teknik kullanılır ve saçların arasında 2 cm uzunluğunda 4 adet kesi ile ameliyat gerçekleştirilir.

Orta yüz germe işlemi, yanakların sarkıklığını gidermeye ve yanak derisini germeye yönelik olarak yapılır. Ameliyatın kesisi kulak dibi hatlarından yapılır, bu sayede görünür bir iz kalmaz. Cilt bolluğu olmayan vakalarda endoskopik teknik uygulanır ve izler sadece saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda gizli kalır.

Boyun germe işlemi genellikle orta yüz germe işlemi ile bir arada uygulanır. Boyun germe işleminde yapılan ameliyat kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılır. Boyun derisi ve kasları serbestleştirilerek yukarıya doğru asılır. Boyundaki sarkma ve kırışıklıklar giderilir, çene açısı belirginleşir, gergin bir boyun görünümü kazandırılır. Kesi, kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında görünür bir iz kalmaz.

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır ve süresi yapılacak işlemlere göre 4-7 saat sürer. Hastanede kalış süresi 1 gündür. Ameliyatı takip eden 2 gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandaj ile sarılır. Ameliyattan sonra yüz bölgesinde ağrı, gerginlik hissi, şişlik, morarma ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi şikayetler olabilir. Ağrı rahatsız edecek şiddette olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Şişlik ilk birkaç gün içinde hızla azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık 4-6 ay sürer.

Ameliyattan 1 hafta önce, mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan dinamik çizgilerin tekrar oluşmasını engellemek ve bu kasların ameliyat öncesi gevşemesini sağlamak üzere botox uygulaması yapılır.

İletişim Formu

Adres Detayları

Ebulula Mardin Caddesi Menekşe Sokak Numara: 1

Akatlar / İstanbul ( Bjk Koleji Arkası )

Telefon: 0212 270 09 93 pbx
Fax : 0212 270 08 93